Po stopách historie a přesto dál

​Ač by se mohlo zdát, že jde o název historického programu, jedná se o pořad členů Komorní filharmonie Pardubice, který připravili pro žáky druhého stupně k výročí vzniku Československa. Koncert se uskutečnil v pátek 4.10. v sále polabinské ZUŠ a zúčastnily se ho třídy 6.A, 7.AB, 8.A a 9.A se svými třídními učitelkami.

Hudební procházka našimi dějinami byla provázena videoprojekcí a zasvěceným komentářem muzikantů Pavla Merty, Václava Šíbla a Michala Doubka, kteří citlivě glosovali významné okamžiky našich starších i moderních dějin. Zazněl svatováclavský chorál, husitská píseň "Ktož jsú Boží bojovníci", dále hudba Adama Michny z Otradovic či ukázek ze slavných skladeb našich národních autorů - B. Smetany a A. Dvořáka. Došlo i na hudbu Jaroslava Ježka a píseň "Sluneční hrob" známou z filmu Pelíšky.

Tato výstižná zkratka českých dějin byla zakončena naší národní hymnou, při které publikum v sále zcela spontánně vstalo.  Ráda bych poděkovala členům Komorní filharmonie za tento pořad, kterým téma představili - bez patosu, ale se zdravou hrdostí na naše národní poklady, které by měli mladí určitě poznat.


Návštěva divadla 5. E
Hudba tančí staletími