Divadelní představení Tančírna (8. B)

Ve středu 19. prosince 2018 jsme se vypravili do Východočeského divadla Pardubice na tanečně-hereckou inscenaci "Tančírna", která čerpá koncepci a motivy z filmu režiséra Ettore Scoly „Le Bal", který vznikl podle slavné pantomimy divadla Théâtre du Campagnol.

Tančírna je místo, kde se lidé potkávají, seznamují, baví, touží, hledají sami sebe a milují a kde se protínají jejich osudy s českými i světovými dějinami. Protože dějiny tvoří i drobné příběhy, radosti a starosti obyčejných lidí. Inscenace začíná, když končí první světová válka a vzniká Československo. Euforii a radost ze života postupně vystřídá strach z nastupujícího fašismu, ničivá válka a kolaborace, revoluce a diktatura. Další situace připomenou kolektivizaci a častušky, uvolněná šedesátá léta a éru hippies, normalizaci, sametovou revoluci i aktuální dění. Každá doba má své hrdiny i slabochy, své tragédie i dobré konce. A při tom všem se tančí valčík, swing, chatanuga, rokenrol, tango,cha-cha, disko a techno na nejslavnější dobové hity.

Herci VČD si toto představení připravili k poctě 100. výročí konce první světové války a vzniku Československé republiky.

Exkurze v Regionálním muzeu Chrudim 7. C
Práce ve skupinách - Jižní Amerika (8. B)